Děkujeme za Vaši pomoc
Děkujeme za Vaši pomoc
Fond Sidus, o.p.s., Primátorská 40, 180 00, Praha 8

projekty pro nemocné děti

Projekt pro mateřské školy, který pomáhá nemocným dětským pacientům v českých a moravských nemocnicích probíhá stejně jako na základních a středních školách již pátým rokem.  Do začátku školního roku 2010/2011 bylo díky vašim příspěvkům na výukové programy a hračky předáno 1 899 198 Kč, aktuální stav sbírky je 2 165 822 Kč.

Do projektu se může zapojit každá mateřská škola na základě telefonátu nebo e- mailu.Pokud vaše školka nebyla zatím oslovena, prosím, kontaktujte nás na tel. 283 843 140 nebo e-mailu sidus@fondsidus.cz .

Průběh projektu:

Všechny děti se zúčastní edukativně zábavného projektu, jehož cílem je rozvíjet dětskou kreativitu a jemnou motoriku, snažit se naplňovat klíčové kompetence školních vzdělávacích programů a předat dětem co nejvíce informací ze světa zvířat.

Jako poděkování za váš příspěvek 35 Kč získají děti sadu samolepek se zvířátky a barevnou mapu světa. Při lepení děti získávají nejen informace, kde a jak zvířátka ve světě žijí, ale opakují si i geometrické tvary a rozeznávání barev. Nalepením všech samolepek děti získají obrázek s barevnou mapou zvířecího světa, který pro ně připravila ilustrátorka dětských knih a časopisu Sluníčko Vendula Hegerová.

Výtěžek z prodeje je věnován Pediatrické klinice UK 2.LF Fakultní nemocnice v Motole a Dětské Klinice Fakultní nemocnice Olomouc, a to pro nákup potřebných přístrojů pro dětské pacienty.

Aršík samolepek

Aršík samolepek

Podklad

Podklad

Leták MŠ

Leták MŠ

Metodický návod k realizaci projektu  Svět zvířat. Kde žijí zvířátka?


Klíčová slova: Svět zvířat, zvířata (a jejich jednotlivé druhy) , části světa, geometrické tvary, barvy.
Cíl projektu: rozvoj dětské tvořivosti, vytváření základů pro práci s informacemi, trénink jemné motoriky, vytváření pozitivního vztahu k intelektuálním činnostem a k učení, podpora a rozvoj zájmu o učení na základě získání informací ze světa zvířat a mapy světa, rozlišování geometrických tvarů,  rozlišování barev, rozvoj klíčových kompetencí rámcového vzdělávacího programu

Téma: Svět zvířat. Kde žijí zvířátka?

Pomůcky: sada samolepek pro každé dítě, podkladový obrázek s mapou světa pro každé dítě, slovníček zvířat pro učitele, popř.encyklopedie a obrázky zvířat.

Pro vaši snadnější práci jsme připravili slovníček zvířat, který si můžete prohlédnout níže na této stránce. Ve slovníčku naleznete informace o zvířatech, které jsme vybrali jako zajímavé pro děti na základě průběhu v pilotních třídách. Na našich www připravujeme i metodiku vhodných her k projektu.

Čas: 30- 90 minut. Čas závisí na době  věnované poznávání jednotlivých zvířat (informace, obrázky, hry). Pokud se chcete zvířatům věnovat více, lze projekt  rozdělit do dvou samostatných bloků.

Obsah: seznámení se zvířaty, hry na téma zvířat a jednotlivých kontinentů, lepení nálepek (Děti vyvozují správné místo pro nalepení nálepky nejen podle informací, které o zvířatech získaly, ale i  podle tvaru a velikosti nálepky. Jako pomůcka jim slouží i barevný okraj kolem nálepek, který je shodný s barvou kontinentu.)

Reflexe: Společné zhodnocení práce, prezentace hotových obrázků na nástěnce školky.  Pochvala a odměna pro každé dítě v podobě malé nálepky (hvězdičky), která zůstane na každém aršíku. Nálepku je možno nalepit kamkoli na základě rozhodnutí učitele, popř. dítěte.

Malý slovníček zvířat

(metodická pomůcka pro pedagogy mateřských škol k projektu Svět zvířat- Kde žijí zvířata?)

 

Opice  je savec. Na světě žije mnoho druhů opic. Některé jsou úplně malé, jiné veliké. Jeden druh opice může být stejně malý jako králík, ale jiný je veliký jako člověk. Některé opice mají ocas jiné ne. Naše opička žije spolu s mnohými jinými v jižní Africe. Některé druhy opic, ale žijí i v Africe a Asii. Opice se hlavně živí ovocem a listy. Většina opic žije na stromech.

Bobr je vodní hlodavec. Často plave ve vodě a staví vodní hráze. Na těle má bobr nepromokavou hedvábnou srst. Má také široký, plochý ocas pokrytý šupinami, jako ryby. Ocas mu slouží nejen jako kormidlo a pro pohon, ale také jím oznamuje hrozící nebezpečí, když jím plácne o vodu. Má plovací blány mezi prsty. Bobr dokáže vidět pod vodou. Díky dlouhým hmatovým vousům se dokáže orientovat ve tmě. Dlouhé hmatové vousy umožňují orientaci ve tmě. Je to velký stavitel. Staví hráze na řekách. Staví také veliké kupy z větví, kterým se říká bobří hrady. Žije jen v čisté vodě. Bobři dokáží větve hlodat a stavět i nich i pod vodou. Bobr dokáže zavřít záklopku v puse za zuby tak, že se do mu do žaludku nedostane žádná voda i ž rovna pod vodou kouše větve. Protože umí takhle dokonale zavřít pusu, říkáme někdy i mimy lidé, že držíme bobříka mlčení. Znamená to, že vůbec nemluvíme. Živí se větvičkami a rostlinami. Bobr, který je na našem obrázku žije v Kanadě. Je to bobr Kanadský. V Evropě, ale také žijí bobři. Jsou to bobři evropští. Jsou si velmi podobní. Můžeme se s nimi setkat i v naší republice. U nás žijí hlavně na jižní Moravě.

Kráva je samice skotu neboli turu. Samec se nazývá býk. Mládě je tele. Kráva žije nejen v Evropě, ale i na mnohých jiných místech světa. Lidé na celém světě chovají krávy pro mléko. Býky chovají pro maso, kterému říkáme hovězí. Býci a krávy pomáhají lidem i při práci. Dokážou utáhnout veliký náklad. Živí se jen rostlinami. Říkáme, že je býložravec.

Žirafa je nejvyšší žijící tvor. Je vysoká asi pět metrů. Žirafa má velmi dlouhý krk  a tak dobře dosáhne na listy v korunách stromů, kterými se živí. Žirafa věnuje jídlu 12 hodin denně. To je polovina celého dne. Žirafa velmi málo spí. Každý den spí jen dvacet minut. Většinou spí se stoje. Žirafa má velmi silné nohy. Jedním kopnutím dokáže někdy zabít i lva.

Slon je největší zvíře žijící na souši. Malý právě narozený slon váží 100 kilogramů. Slona dobře poznáme podle dlouhého chobotu. Chobot je spojení nosu a horního rtu. Chobot slon používá hlavně k obstarání potravy. Živí se hlavně trávou, ale i kořínky, květinami, zeleninou a ovocem. Slon věnuje jídlu každý den mnoho hodin. V horkých dnech po sobě slon hází chobotem písek nebo se polévá vodou. Slon dokáže unést veliký náklad. Někteří sloni mají veliké zuby, které mu vyčnívají z tlamy a říká se jim kly. Na světě žijí dva hlavní druhy sonů. Slon Africký, který žije v Africe je větší.. Slon Indický žije v Asii. Je to ten z našeho obrázku. Je menší a má i menší uši. Samice slona indického nemá kly.

Ovce lidé chovají už velice dlouho. Je to hospodářské zvíře. Dříve lidé chovali jen pro maso, později si všimli, že má ovce krásnou srst, dlouhou vlnu. Lidé se naučili vlnu zpracovávat a tkát výborné vlněné látky.   Z ovčí vlny se pletou svetry. Lidé využijí i ovčí mléko. Vyrábí se z něj brynza a sýry. Celé léto tráví ovečky na pastvě. Živé se převážně trávou.

Velbloud žije v Africe a Asii. Lidé ho chovají jako hospodářské zvíře. Pomáhá  lidem s přepravou. Každý den dokáže ujít 30 km s těžkým nákladem. Existují dva druhy velbloudů. Někteří mají dva hrby říkáme jim dvouhrbí, ostatní jen jeden hrb, to jsou velbloudi jednohrbí. V hrbech na zádech si velbloudi ukládají vodu, aby dlouho přežili na rozpálené poušti. Když se velbloud rozlobí plive kolem sebe na ošklivé sliny. Lidé používají i velbloudí maso, mléko a srst.

Zebra žije v Africe.  Zebry jsou podobné koni, ale mají černé a bílé pruhy. Na rozdíl od koně se dá zebra velmi špatně ochočit.  U nás se chovají zebry v ZOO.

Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
■ Fond Sidus, o.p.s., Primátorská 40, Praha 8, 180 00 ■ tel. Praha: 283 843 140, 739 658 822 ■ fax.: 283 842 439 ■ email: sidus@fondsidus.cz ■
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one